
The Story
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Wool |
| Origin | Persian Qum |
| Size (ft/inches) | 4' 8" x 7' 8" |
| Pile Height | 1/4" |
| Color(s) | Midnight Blue, Tan, Taupe, Blue, Ivory | |
| Age | 1950s |
| Collection | Tree of Life |
| SKU | 2112L031 |
| Rug Number | JAVAD4509-HA |
| Condition/Notes | A top quality, semi-antique genuine oriental rug in very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Good pile. Features tree of life pattern and animal motifs. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Description
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Wool |
| Origin | Persian Qum |
| Size (ft/inches) | 4' 8" x 7' 8" |
| Pile Height | 1/4" |
| Color(s) | Midnight Blue, Tan, Taupe, Blue, Ivory | |
| Age | 1950s |
| Collection | Tree of Life |
| SKU | 2112L031 |
| Rug Number | JAVAD4509-HA |
| Condition/Notes | A top quality, semi-antique genuine oriental rug in very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Good pile. Features tree of life pattern and animal motifs. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |























