
The Story
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Silk |
| Origin | Persian Ghom Qom |
| Size (ft/inches) | 3' 6" x 5' |
| Pile Height | 1/4" |
| Color(s) | Brown, Gold, Dark Blue, Ivory, Cream | |
| Age | 1960s |
| Collection | Top Quality |
| SKU | 2110L051 |
| Rug Number | TS5009-HA |
| Condition/Notes | A beautiful vintage authentic silk prayer rug in good condition. Free of stains, odors, tears, etc. Good pile & fringes. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Description
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Silk |
| Origin | Persian Ghom Qom |
| Size (ft/inches) | 3' 6" x 5' |
| Pile Height | 1/4" |
| Color(s) | Brown, Gold, Dark Blue, Ivory, Cream | |
| Age | 1960s |
| Collection | Top Quality |
| SKU | 2110L051 |
| Rug Number | TS5009-HA |
| Condition/Notes | A beautiful vintage authentic silk prayer rug in good condition. Free of stains, odors, tears, etc. Good pile & fringes. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |























