
Original: $1,156.80
-65%$1,156.80
$404.88The Story
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Wool |
| Origin | Persian - Kerman |
| Size (ft/inches) | 2' 7" x 13' 5" |
| Pile Height | 1/4" |
| Color(s) | Dark Blue | Ivory, Light Blue, Gold |
| Age | 1950s |
| Collection | Open Field Medallion |
| SKU | 2106L060 |
| Rug Number | DEB1507-EV |
| Condition/Notes | A beautiful semi-antique authentic oriental runner in very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Good pile. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Description
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Wool |
| Origin | Persian - Kerman |
| Size (ft/inches) | 2' 7" x 13' 5" |
| Pile Height | 1/4" |
| Color(s) | Dark Blue | Ivory, Light Blue, Gold |
| Age | 1950s |
| Collection | Open Field Medallion |
| SKU | 2106L060 |
| Rug Number | DEB1507-EV |
| Condition/Notes | A beautiful semi-antique authentic oriental runner in very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Good pile. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |























