
Original: $255.00
-65%$255.00
$89.25The Story
| Construction Technique | |
| Materials | Wool/Viscose Blend |
| Origin | Turkey |
| Size (ft/inches) | 5' 1" x 7' 6" |
| Pile Height | 1/2" |
| Color(s) | Pearl | |
| Age | 2000s - Present |
| Collection | Safavieh Isaac Mizrahi |
| SKU | 2107L058 |
| Rug Number | NIN505-UNK |
| Condition/Notes | A beautiful shag rug in very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Good pile. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Description
| Construction Technique | |
| Materials | Wool/Viscose Blend |
| Origin | Turkey |
| Size (ft/inches) | 5' 1" x 7' 6" |
| Pile Height | 1/2" |
| Color(s) | Pearl | |
| Age | 2000s - Present |
| Collection | Safavieh Isaac Mizrahi |
| SKU | 2107L058 |
| Rug Number | NIN505-UNK |
| Condition/Notes | A beautiful shag rug in very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Good pile. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |























