
The Story
| Construction Technique | Hand Tufted |
| Materials | Wool |
| Origin | India |
| Size (ft/inches) | 7' 11" x 9' 10" |
| Pile Height | 1/3" |
| Color(s) | Beige, Light Blue | Light Gold/Dark Gold |
| Age | 1990s |
| Collection | Safavieh |
| SKU | 2306L063 |
| Rug Number | NIN1759-KHR |
| Condition/Notes | Very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Description
| Construction Technique | Hand Tufted |
| Materials | Wool |
| Origin | India |
| Size (ft/inches) | 7' 11" x 9' 10" |
| Pile Height | 1/3" |
| Color(s) | Beige, Light Blue | Light Gold/Dark Gold |
| Age | 1990s |
| Collection | Safavieh |
| SKU | 2306L063 |
| Rug Number | NIN1759-KHR |
| Condition/Notes | Very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |























