
The Story
| Construction Technique | Handmade Hand-Woven |
| Materials | Wool |
| Origin | Caucasian |
| Size (ft/inches) | 5' 6" x 7' 10" |
| Pile Height | 1/4" |
| Color(s) | Cream, Navy Blue, Maroon, Salmon | Multicolor |
| Age | 1940s |
| Collection | Soumak |
| SKU | 2305L017 |
| Rug Number | C&C4009-KHR |
| Condition/Notes | Very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Description
| Construction Technique | Handmade Hand-Woven |
| Materials | Wool |
| Origin | Caucasian |
| Size (ft/inches) | 5' 6" x 7' 10" |
| Pile Height | 1/4" |
| Color(s) | Cream, Navy Blue, Maroon, Salmon | Multicolor |
| Age | 1940s |
| Collection | Soumak |
| SKU | 2305L017 |
| Rug Number | C&C4009-KHR |
| Condition/Notes | Very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |























