
The Story
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Silk |
| Origin | China |
| Size (ft/inches) | 3' 1" x 3' 1" |
| Pile Height | 1/4" |
| Color(s) | Beige/Cream | Multicolor |
| Age | 1980s |
| Collection | Sino Persian |
| SKU | 2402L043 |
| Rug Number | TED2252-OFF |
| Condition/Notes | Very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Extremely fine with a knot density of 580 KPSI. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Description
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Silk |
| Origin | China |
| Size (ft/inches) | 3' 1" x 3' 1" |
| Pile Height | 1/4" |
| Color(s) | Beige/Cream | Multicolor |
| Age | 1980s |
| Collection | Sino Persian |
| SKU | 2402L043 |
| Rug Number | TED2252-OFF |
| Condition/Notes | Very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Extremely fine with a knot density of 580 KPSI. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |























