
Original: $1,319.40
-65%$1,319.40
$461.79The Story
| Construction Technique | Power-Loomed |
| Materials | Polypropylene, Polyester, Cotton |
| Origin | Turkey |
| Size (ft/inches) | 9' 9" x 11' 4" |
| Pile Height | 1/3" |
| Color(s) | Tan, Brown | |
| Age | 2000s |
| Collection | Mamluk |
| SKU | 2306L130 |
| Rug Number | NIN2759-HA |
| Condition/Notes | Very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Description
| Construction Technique | Power-Loomed |
| Materials | Polypropylene, Polyester, Cotton |
| Origin | Turkey |
| Size (ft/inches) | 9' 9" x 11' 4" |
| Pile Height | 1/3" |
| Color(s) | Tan, Brown | |
| Age | 2000s |
| Collection | Mamluk |
| SKU | 2306L130 |
| Rug Number | NIN2759-HA |
| Condition/Notes | Very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |























