
The Story
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Wool |
| Origin | Romania |
| Size (ft/inches) | 10' x 13' 2" |
| Pile Height | 1/3" |
| Color(s) | Red, Cream | |
| Age | 1980s |
| Collection | Romanian |
| SKU | 2312L008 |
| Rug Number | GEO6006-CHA |
| Condition/Notes | Very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Features a signature from a masterweaver. Recently professionally cleaned and ready to be enjoyed in your space. |

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Description
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Wool |
| Origin | Romania |
| Size (ft/inches) | 10' x 13' 2" |
| Pile Height | 1/3" |
| Color(s) | Red, Cream | |
| Age | 1980s |
| Collection | Romanian |
| SKU | 2312L008 |
| Rug Number | GEO6006-CHA |
| Condition/Notes | Very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Features a signature from a masterweaver. Recently professionally cleaned and ready to be enjoyed in your space. |























