
Original: $1,950.00
-65%$1,950.00
$682.50The Story
| Construction Technique | Power-Loomed |
| Materials | Art Silk |
| Origin | Belgium |
| Size (ft/inches) | 6' 3" x 8' 6" |
| Pile Height | 1/3" |
| Color(s) | Red, Navy Blue, Ivory | Gold |
| Age | 1960s |
| Collection | Persian |
| SKU | 2408L040 |
| Rug Number | MTM2958-KHR-R |
| Condition/Notes | Very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Description
| Construction Technique | Power-Loomed |
| Materials | Art Silk |
| Origin | Belgium |
| Size (ft/inches) | 6' 3" x 8' 6" |
| Pile Height | 1/3" |
| Color(s) | Red, Navy Blue, Ivory | Gold |
| Age | 1960s |
| Collection | Persian |
| SKU | 2408L040 |
| Rug Number | MTM2958-KHR-R |
| Condition/Notes | Very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |























