
The Story
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Wool |
| Origin | Persian Hamadan |
| Size (ft/inches) | 4' 2" x 6' 2" |
| Pile Height | 1/3" |
| Color(s) | Red, Black, Ivory, Navy Blue | |
| Age | 1940s |
| Collection | Geometric Medallion |
| SKU | 2305L072 |
| Rug Number | NIN1509-KHR? |
| Condition/Notes | Good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Has medium/low pile. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Description
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Wool |
| Origin | Persian Hamadan |
| Size (ft/inches) | 4' 2" x 6' 2" |
| Pile Height | 1/3" |
| Color(s) | Red, Black, Ivory, Navy Blue | |
| Age | 1940s |
| Collection | Geometric Medallion |
| SKU | 2305L072 |
| Rug Number | NIN1509-KHR? |
| Condition/Notes | Good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Has medium/low pile. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |























