
The Story
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Wool |
| Origin | Pakistan |
| Size (ft/inches) | 3' x 5' 4" |
| Pile Height | 1/3" |
| Color(s) | Red, Ivory | Dark Brown, Black |
| Age | 1980s |
| Collection | Pakistani Turkoman Bokhara Design |
| SKU | 2405L069 |
| Rug Number | ROB1255-KHR |
| Condition/Notes | Very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Features a signature from a master weaver. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Description
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Wool |
| Origin | Pakistan |
| Size (ft/inches) | 3' x 5' 4" |
| Pile Height | 1/3" |
| Color(s) | Red, Ivory | Dark Brown, Black |
| Age | 1980s |
| Collection | Pakistani Turkoman Bokhara Design |
| SKU | 2405L069 |
| Rug Number | ROB1255-KHR |
| Condition/Notes | Very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Features a signature from a master weaver. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |























