
Original: $3,600.00
-65%$3,600.00
$1,260.00The Story
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Silk Pile, Silk Foundation |
| Origin | Turkey |
| Size (ft/inches) | 3' 3" x 5' |
| Pile Height | 1/4" |
| Color(s) | Cream, Light Blue, Black | Terracotta, Multiicolor |
| Age | 1970s |
| Collection | Turkish Hereke |
| SKU | 2409L050 |
| Rug Number | NIN12009-HA-R |
| Condition/Notes | Very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Very finely hand knotted, with a knot density of 440 KPSI. Wonderful design and colors, and features a signature from a master weaver. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Description
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Silk Pile, Silk Foundation |
| Origin | Turkey |
| Size (ft/inches) | 3' 3" x 5' |
| Pile Height | 1/4" |
| Color(s) | Cream, Light Blue, Black | Terracotta, Multiicolor |
| Age | 1970s |
| Collection | Turkish Hereke |
| SKU | 2409L050 |
| Rug Number | NIN12009-HA-R |
| Condition/Notes | Very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Very finely hand knotted, with a knot density of 440 KPSI. Wonderful design and colors, and features a signature from a master weaver. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |























