
Original: $2,741.40
-65%$2,741.40
$959.49The Story
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Wool |
| Origin | Turkey |
| Size (ft/inches) | 4' x 5' 8" |
| Pile Height | 1/4" |
| Color(s) | Blue, Tan | Ivory, Gold |
| Age | Late 19th Century (circa 1880s) |
| Collection | Ghiordes |
| SKU | 2107L085 |
| Rug Number | BRIM6000-KH |
| Condition/Notes | A beautiful antique Turkish Ghiordes rug in good condition. A rare prayer rug from the late 19th century with wonderful colors and design. Free of stains, odors, discolorations, etc. There is some abrash (color variation) and some folding wear. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Description
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Wool |
| Origin | Turkey |
| Size (ft/inches) | 4' x 5' 8" |
| Pile Height | 1/4" |
| Color(s) | Blue, Tan | Ivory, Gold |
| Age | Late 19th Century (circa 1880s) |
| Collection | Ghiordes |
| SKU | 2107L085 |
| Rug Number | BRIM6000-KH |
| Condition/Notes | A beautiful antique Turkish Ghiordes rug in good condition. A rare prayer rug from the late 19th century with wonderful colors and design. Free of stains, odors, discolorations, etc. There is some abrash (color variation) and some folding wear. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |























