
Original: $2,160.00
-65%$2,160.00
$756.00The Story
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Wool |
| Origin | Persian Sarouk |
| Size (ft/inches) | 5' 3" x 6' 3" |
| Pile Height | 1/3" |
| Color(s) | Red, Navy Blue, Light Blue, Beige | |
| Age | 1920s |
| Collection | Floral Allover |
| SKU | 2209L061 |
| Rug Number | CLARKE6006-HA |
| Condition/Notes | A beautiful antique genuine oriental rug in very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Good pile. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Description
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Wool |
| Origin | Persian Sarouk |
| Size (ft/inches) | 5' 3" x 6' 3" |
| Pile Height | 1/3" |
| Color(s) | Red, Navy Blue, Light Blue, Beige | |
| Age | 1920s |
| Collection | Floral Allover |
| SKU | 2209L061 |
| Rug Number | CLARKE6006-HA |
| Condition/Notes | A beautiful antique genuine oriental rug in very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Good pile. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |























