
Original: $1,140.00
-65%$1,140.00
$399.00The Story
| Construction Technique | Handmade Hand Knotted |
| Materials | Wool |
| Origin | Pakistan |
| Size (ft/inches) | 5' 2" x 6' 8" |
| Pile Height | 1/3" |
| Color(s) | Ivory/Cream, Red | Teal |
| Age | 1980s |
| Collection | Peshawar |
| SKU | 2305L012 |
| Rug Number | C&C2509-JM-F |
| Condition/Notes | Very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Description
| Construction Technique | Handmade Hand Knotted |
| Materials | Wool |
| Origin | Pakistan |
| Size (ft/inches) | 5' 2" x 6' 8" |
| Pile Height | 1/3" |
| Color(s) | Ivory/Cream, Red | Teal |
| Age | 1980s |
| Collection | Peshawar |
| SKU | 2305L012 |
| Rug Number | C&C2509-JM-F |
| Condition/Notes | Very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |























