
Original: $1,320.00
-65%$1,320.00
$462.00The Story
A Lovely Vintage Power-Loomed Wool Persian Area Rug. A great way to transform any space.
| Construction Technique | Power-Loomed |
| Materials | Wool |
| Origin | Belgium |
| Size (ft/inches) | 6' 7" x 9' 10" |
| Pile Height | 1/3" |
| Color(s) | Red, Ivory, Gold | |
| Age | 1960s |
| Collection | Persian |
| SKU | 2408L080 |
| Rug Number | JESS3608-JM-R |
| Condition/Notes | Very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Description
A Lovely Vintage Power-Loomed Wool Persian Area Rug. A great way to transform any space.
| Construction Technique | Power-Loomed |
| Materials | Wool |
| Origin | Belgium |
| Size (ft/inches) | 6' 7" x 9' 10" |
| Pile Height | 1/3" |
| Color(s) | Red, Ivory, Gold | |
| Age | 1960s |
| Collection | Persian |
| SKU | 2408L080 |
| Rug Number | JESS3608-JM-R |
| Condition/Notes | Very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |























