
Original: $2,160.00
-65%$2,160.00
$756.00The Story
A Beautiful Semi Antique Handmade Hand-Knotted Wool Tribal Runner. A great way to transform any space.
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Wool |
| Origin | Persian Shiraz |
| Size (ft/inches) | 2' 6" x 19' 10" |
| Pile Height | 1/3" |
| Color(s) | Navy Blue, Blue, Red, Green, Beige | |
| Age | 1960s |
| Collection | Tribal |
| SKU | 2401L064 |
| Rug Number | TS4501-JM-R |
| Condition/Notes | Very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Has some areas of medium/low pile. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Description
A Beautiful Semi Antique Handmade Hand-Knotted Wool Tribal Runner. A great way to transform any space.
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Wool |
| Origin | Persian Shiraz |
| Size (ft/inches) | 2' 6" x 19' 10" |
| Pile Height | 1/3" |
| Color(s) | Navy Blue, Blue, Red, Green, Beige | |
| Age | 1960s |
| Collection | Tribal |
| SKU | 2401L064 |
| Rug Number | TS4501-JM-R |
| Condition/Notes | Very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Has some areas of medium/low pile. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |























