
Original: $1,680.00
-65%$1,680.00
$588.00The Story
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Wool |
| Origin | Persian Tabriz |
| Size (ft/inches) | 3' 1" x 15' 8" |
| Pile Height | 1/3" |
| Color(s) | Red, Cream | Green |
| Age | 1950s |
| Collection | Red |
| SKU | 2401L029 |
| Rug Number | GEO3751-KHR-R |
| Condition/Notes | Very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Some areas of medium/low pile. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Description
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Wool |
| Origin | Persian Tabriz |
| Size (ft/inches) | 3' 1" x 15' 8" |
| Pile Height | 1/3" |
| Color(s) | Red, Cream | Green |
| Age | 1950s |
| Collection | Red |
| SKU | 2401L029 |
| Rug Number | GEO3751-KHR-R |
| Condition/Notes | Very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Some areas of medium/low pile. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |























