
Original: $3,179.40
-65%$3,179.40
$1,112.79The Story
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Wool, Silk Highlights |
| Origin | Persian Tabriz |
| Size (ft/inches) | 5' x 6' 9" |
| Pile Height | 1/3" |
| Color(s) | Black, Ivory/Cream, Red, Multicolor | |
| Age | 1970s |
| Collection | Herati |
| SKU | 2306L020 |
| Rug Number | NIN6759-HA |
| Condition/Notes | Very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Description
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Wool, Silk Highlights |
| Origin | Persian Tabriz |
| Size (ft/inches) | 5' x 6' 9" |
| Pile Height | 1/3" |
| Color(s) | Black, Ivory/Cream, Red, Multicolor | |
| Age | 1970s |
| Collection | Herati |
| SKU | 2306L020 |
| Rug Number | NIN6759-HA |
| Condition/Notes | Very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |























