
Original: $1,925.00
-65%$1,925.00
$673.75The Story
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Wool |
| Origin | Persian Tabriz |
| Size (ft/inches) | 9' 10" x 12' 2" |
| Pile Height | 1/3" |
| Color(s) | Red, Cream | |
| Age | 1940s |
| Collection | Floral Allover |
| SKU | 2308L020 |
| Rug Number | JESS2508-CHA |
| Condition/Notes | Good/fair condition. Free of stains, odors, tears, etc. Has some color run. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Description
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Wool |
| Origin | Persian Tabriz |
| Size (ft/inches) | 9' 10" x 12' 2" |
| Pile Height | 1/3" |
| Color(s) | Red, Cream | |
| Age | 1940s |
| Collection | Floral Allover |
| SKU | 2308L020 |
| Rug Number | JESS2508-CHA |
| Condition/Notes | Good/fair condition. Free of stains, odors, tears, etc. Has some color run. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |























