
Original: $3,215.40
-65%$3,215.40
$1,125.39The Story
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Wool |
| Origin | Persian Tabriz |
| Size (ft/inches) | 4' 10" x 3' 2" |
| Pile Height | 1/3" |
| Color(s) | Tan/Gold, Multicolor | |
| Age | 1950s |
| Collection | Pictorial |
| SKU | 2209L043 |
| Rug Number | JAV7508-HA |
| Condition/Notes | A beautiful semi-antique genuine oriental rug in very good condition. Very finely knotted. A pictorial rug also featuring poetry from Hafez. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Good pile & fringes. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Description
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Wool |
| Origin | Persian Tabriz |
| Size (ft/inches) | 4' 10" x 3' 2" |
| Pile Height | 1/3" |
| Color(s) | Tan/Gold, Multicolor | |
| Age | 1950s |
| Collection | Pictorial |
| SKU | 2209L043 |
| Rug Number | JAV7508-HA |
| Condition/Notes | A beautiful semi-antique genuine oriental rug in very good condition. Very finely knotted. A pictorial rug also featuring poetry from Hafez. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Good pile & fringes. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |























