
Original: $1,175.40
-65%$1,175.40
$411.39The Story
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Wool |
| Origin | Persian Shiraz |
| Size (ft/inches) | 3' 1" x 4' 6" |
| Pile Height | 1/3" |
| Color(s) | Light Red, Blue, Cream | Navy Blue |
| Age | 1950s |
| Collection | Geometric |
| SKU | 2306L169 |
| Rug Number | DEB2509-KHR |
| Condition/Notes | Very good condition. Finely hand knotted, with approximately 250 knots per square inch. Beautiful & unique colors and design. Features a signature from master weaver. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Description
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Wool |
| Origin | Persian Shiraz |
| Size (ft/inches) | 3' 1" x 4' 6" |
| Pile Height | 1/3" |
| Color(s) | Light Red, Blue, Cream | Navy Blue |
| Age | 1950s |
| Collection | Geometric |
| SKU | 2306L169 |
| Rug Number | DEB2509-KHR |
| Condition/Notes | Very good condition. Finely hand knotted, with approximately 250 knots per square inch. Beautiful & unique colors and design. Features a signature from master weaver. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |























