
Persian Rug 9x10, Hamadan Rug, Antique Oriental Carpet, Wool Rug, Semi Open Field, Cream and Navy Blue, Kirman Design Hand Knotted Almost Square Rug
Persian Rug 9x10, Hamadan Rug, Antique Oriental Carpet, Wool Rug, Semi Open Field, Cream and Navy Blue, Kirman Design Hand Knotted Almost Square Rug
Original: $2,160.00
-65%$2,160.00
$756.00The Story
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Wool |
| Origin | Persian Hamadan |
| Size (ft/inches) | 9' x 10' 2" |
| Pile Height | 1/3" |
| Color(s) | Cream, Light Coral, Navy Blue | |
| Age | 1950s |
| Collection | Semi Open Field Medallion |
| SKU | 2207L031 |
| Rug Number | GEORGE2002-BLR |
| Condition/Notes | A beautiful semi-antique genuine oriental rug in very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Good pile & fringes. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Description
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Wool |
| Origin | Persian Hamadan |
| Size (ft/inches) | 9' x 10' 2" |
| Pile Height | 1/3" |
| Color(s) | Cream, Light Coral, Navy Blue | |
| Age | 1950s |
| Collection | Semi Open Field Medallion |
| SKU | 2207L031 |
| Rug Number | GEORGE2002-BLR |
| Condition/Notes | A beautiful semi-antique genuine oriental rug in very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Good pile & fringes. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |























