
Original: $2,990.00
-65%$2,990.00
$1,046.50The Story
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Wool |
| Origin | China |
| Size (ft/inches) | 8' x 10' 2" |
| Pile Height | 1/3" |
| Color(s) | Cream, Brick Red, Blue | |
| Age | 1980s |
| Collection | Sino Persian |
| SKU | 2403L090 |
| Rug Number | NIN5003-CHA |
| Condition/Notes | Good condition. Free of odors, tears, etc. Has some age spots. Recently professionally cleaned and ready to be enjoyed in your space. Finely hand knotted with a knot density of 210 KPSI. |

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Description
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Wool |
| Origin | China |
| Size (ft/inches) | 8' x 10' 2" |
| Pile Height | 1/3" |
| Color(s) | Cream, Brick Red, Blue | |
| Age | 1980s |
| Collection | Sino Persian |
| SKU | 2403L090 |
| Rug Number | NIN5003-CHA |
| Condition/Notes | Good condition. Free of odors, tears, etc. Has some age spots. Recently professionally cleaned and ready to be enjoyed in your space. Finely hand knotted with a knot density of 210 KPSI. |























