
Persian Rug 4x6, Mashad Kashmar Rug, Boteh Paisley Design, Allover Repeated Pattern, Ivory Hand Knotted Vintage Semi Antique Persian Oriental Carpet
Persian Rug 4x6, Mashad Kashmar Rug, Boteh Paisley Design, Allover Repeated Pattern, Ivory Hand Knotted Vintage Semi Antique Persian Oriental Carpet
Original: $1,619.40
-65%$1,619.40
$566.79The Story
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Wool |
| Origin | Persian Mashad |
| Size (ft/inches) | 4' 5" x 6' 4" |
| Pile Height | 1/3" |
| Color(s) | Ivory, Red, Blue | |
| Age | 1960s |
| Collection | Allover |
| SKU | 2304L089 |
| Rug Number | NIN3509-HA/KHR? |
| Condition/Notes | Very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Description
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Wool |
| Origin | Persian Mashad |
| Size (ft/inches) | 4' 5" x 6' 4" |
| Pile Height | 1/3" |
| Color(s) | Ivory, Red, Blue | |
| Age | 1960s |
| Collection | Allover |
| SKU | 2304L089 |
| Rug Number | NIN3509-HA/KHR? |
| Condition/Notes | Very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |























