
Original: $2,400.00
-65%$2,400.00
$840.00The Story
A Rare Semi Antique Handmade Hand-Knotted Wool Jozan Sarouk Area Rug. A great way to transform any space.
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Wool |
| Origin | Persian Sarouk |
| Size (ft/inches) | 3' 3" x 5' 3" |
| Pile Height | 1/3" |
| Color(s) | Navy Blue, Blue, Coral Red | |
| Age | 1950s |
| Collection | Jozan Sarouk |
| SKU | 2401L097 |
| Rug Number | MTM3251-KHR |
| Condition/Notes | Very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. Very finely hand knotted with a knot density of 200 KPSI. |

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Description
A Rare Semi Antique Handmade Hand-Knotted Wool Jozan Sarouk Area Rug. A great way to transform any space.
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Wool |
| Origin | Persian Sarouk |
| Size (ft/inches) | 3' 3" x 5' 3" |
| Pile Height | 1/3" |
| Color(s) | Navy Blue, Blue, Coral Red | |
| Age | 1950s |
| Collection | Jozan Sarouk |
| SKU | 2401L097 |
| Rug Number | MTM3251-KHR |
| Condition/Notes | Very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. Very finely hand knotted with a knot density of 200 KPSI. |























