
The Story
| Construction Technique | Handmade Hand Knotted |
| Materials | Wool, Silk Highlights |
| Origin | Persian Qum |
| Size (ft/inches) | 4' 8" x 6' 10" |
| Pile Height | 1/3" |
| Color(s) | Cream, Black | |
| Age | 1960s |
| Collection | Tree of Life |
| SKU | 2305L003 |
| Rug Number | AZIZ9009-HA-T |
| Condition/Notes | Very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Description
| Construction Technique | Handmade Hand Knotted |
| Materials | Wool, Silk Highlights |
| Origin | Persian Qum |
| Size (ft/inches) | 4' 8" x 6' 10" |
| Pile Height | 1/3" |
| Color(s) | Cream, Black | |
| Age | 1960s |
| Collection | Tree of Life |
| SKU | 2305L003 |
| Rug Number | AZIZ9009-HA-T |
| Condition/Notes | Very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |























