
Original: $1,980.00
-65%$1,980.00
$693.00The Story
A Beautiful Vintage Handmade Hand Knotted Silk Persian Area Rug. A great way to transform any space.
| Construction Technique | Handmade Hand Knotted |
| Materials | Silk |
| Origin | Persian Qum |
| Size (ft/inches) | 3' 8" X 5' 6" |
| Pile Height | 1/4" |
| Color(s) | Red | |
| Age | 1960s |
| Collection | Persian |
| SKU | 2103J103 |
| Rug Number | HAKIM-2103J103 |
| Condition/Notes | Very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Description
A Beautiful Vintage Handmade Hand Knotted Silk Persian Area Rug. A great way to transform any space.
| Construction Technique | Handmade Hand Knotted |
| Materials | Silk |
| Origin | Persian Qum |
| Size (ft/inches) | 3' 8" X 5' 6" |
| Pile Height | 1/4" |
| Color(s) | Red | |
| Age | 1960s |
| Collection | Persian |
| SKU | 2103J103 |
| Rug Number | HAKIM-2103J103 |
| Condition/Notes | Very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |























