
Original: $2,399.40
-65%$2,399.40
$839.79The Story
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Silk |
| Origin | Persian Qum |
| Size (ft/inches) | 3' 5" x 5' 5" |
| Pile Height | 1/3" |
| Color(s) | Cream, Multicolor | |
| Age | 1960s |
| Collection | Floral Medallion |
| SKU | 2307L043 |
| Rug Number | CC6009-HA |
| Condition/Notes | Very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Very finely knotted, 350 KPSI. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Description
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Silk |
| Origin | Persian Qum |
| Size (ft/inches) | 3' 5" x 5' 5" |
| Pile Height | 1/3" |
| Color(s) | Cream, Multicolor | |
| Age | 1960s |
| Collection | Floral Medallion |
| SKU | 2307L043 |
| Rug Number | CC6009-HA |
| Condition/Notes | Very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Very finely knotted, 350 KPSI. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |























