
The Story
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Wool, Silk Highlights |
| Origin | Persian Qum |
| Size (ft/inches) | 3' 5" x 5' |
| Pile Height | 1/3" |
| Color(s) | Ivory, Navy Blue, Light Blue, Gray | |
| Age | 1950s |
| Collection | Floral Medallion |
| SKU | 2306L097 |
| Rug Number | C&C4509-HA |
| Condition/Notes | Very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Very fine, 250 knots per square inch. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Description
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Wool, Silk Highlights |
| Origin | Persian Qum |
| Size (ft/inches) | 3' 5" x 5' |
| Pile Height | 1/3" |
| Color(s) | Ivory, Navy Blue, Light Blue, Gray | |
| Age | 1950s |
| Collection | Floral Medallion |
| SKU | 2306L097 |
| Rug Number | C&C4509-HA |
| Condition/Notes | Very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Very fine, 250 knots per square inch. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |























