
Original: $1,200.00
-65%$1,200.00
$420.00The Story
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Kork Wool |
| Origin | Persian Qum |
| Size (ft/inches) | 3' 6" x 5' |
| Pile Height | 1/3" |
| Color(s) | Cream, Midnight Blue | Multicolor |
| Age | 1960s |
| Collection | Rare |
| SKU | 2310L026 |
| Rug Number | MAS2509-HA |
| Condition/Notes | Very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Very finely hand knotted, with a knot density of 325 KPSI. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Description
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Kork Wool |
| Origin | Persian Qum |
| Size (ft/inches) | 3' 6" x 5' |
| Pile Height | 1/3" |
| Color(s) | Cream, Midnight Blue | Multicolor |
| Age | 1960s |
| Collection | Rare |
| SKU | 2310L026 |
| Rug Number | MAS2509-HA |
| Condition/Notes | Very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Very finely hand knotted, with a knot density of 325 KPSI. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |























