
Original: $3,480.00
-65%$3,480.00
$1,218.00The Story
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Wool, Silk Highlights |
| Origin | Persian Nain |
| Size (ft/inches) | 6' 4" x 10' 2" |
| Pile Height | 1/3" |
| Color(s) | Red, Ivory | Blue |
| Age | 1960s |
| Collection | Floral Medallion |
| SKU | 2307L114 |
| Rug Number | DEB8507-CHA |
| Condition/Notes | Very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Finely hand knotted, with a knot density of 225 KPSI. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Description
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Wool, Silk Highlights |
| Origin | Persian Nain |
| Size (ft/inches) | 6' 4" x 10' 2" |
| Pile Height | 1/3" |
| Color(s) | Red, Ivory | Blue |
| Age | 1960s |
| Collection | Floral Medallion |
| SKU | 2307L114 |
| Rug Number | DEB8507-CHA |
| Condition/Notes | Very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Finely hand knotted, with a knot density of 225 KPSI. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |























