
Original: $1,439.40
-65%$1,439.40
$503.79The Story
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Wool, Silk Highlights |
| Origin | Persian Nain |
| Size (ft/inches) | 3' 1" x 5' 1" |
| Pile Height | 1/4" |
| Color(s) | Navy Blue, Ivory | |
| Age | 1960s |
| Collection | Floral Medallion |
| SKU | 2304L064 |
| Rug Number | NIN3009-KHR |
| Condition/Notes | Very good condition. Very finely hand knotted, with a KPSI of approximately 300. Wool and silk highlights. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Description
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Wool, Silk Highlights |
| Origin | Persian Nain |
| Size (ft/inches) | 3' 1" x 5' 1" |
| Pile Height | 1/4" |
| Color(s) | Navy Blue, Ivory | |
| Age | 1960s |
| Collection | Floral Medallion |
| SKU | 2304L064 |
| Rug Number | NIN3009-KHR |
| Condition/Notes | Very good condition. Very finely hand knotted, with a KPSI of approximately 300. Wool and silk highlights. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |























