
The Story
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Wool |
| Origin | Persian Kerman |
| Size (ft/inches) | 7' 10" x 9' 4" |
| Pile Height | 1/3" |
| Color(s) | Dark Red, Navy Blue, Cream | Multicolor |
| Age | 1920s |
| Collection | Floral |
| SKU | 2307L097 |
| Rug Number | C&C17006-EV |
| Condition/Notes | Very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Finely hand knotted, with a knot density of approximately 200 KPSI. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Description
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Wool |
| Origin | Persian Kerman |
| Size (ft/inches) | 7' 10" x 9' 4" |
| Pile Height | 1/3" |
| Color(s) | Dark Red, Navy Blue, Cream | Multicolor |
| Age | 1920s |
| Collection | Floral |
| SKU | 2307L097 |
| Rug Number | C&C17006-EV |
| Condition/Notes | Very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Finely hand knotted, with a knot density of approximately 200 KPSI. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |























