
Original: $4,080.00
-65%$4,080.00
$1,428.00The Story
| Construction Technique | Handmade Hand Knotted |
| Materials | Kork Wool, Silk Foundation |
| Origin | Persian Isfahan |
| Size (ft/inches) | 5'1" X 7' 8" |
| Pile Height | 3/8" |
| Color(s) | Sky Blue | Navy Blue |
| Age | 1940s |
| Collection | Persian |
| SKU | 2105L014 |
| Rug Number | TS10002AKEEM |
| Condition/Notes | Very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Description
| Construction Technique | Handmade Hand Knotted |
| Materials | Kork Wool, Silk Foundation |
| Origin | Persian Isfahan |
| Size (ft/inches) | 5'1" X 7' 8" |
| Pile Height | 3/8" |
| Color(s) | Sky Blue | Navy Blue |
| Age | 1940s |
| Collection | Persian |
| SKU | 2105L014 |
| Rug Number | TS10002AKEEM |
| Condition/Notes | Very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |























