
Original: $2,280.00
-65%$2,280.00
$798.00The Story
A Wonderful Semi-Antique Handmade Hand-Knotted Wool Persian Area Rug. A great way to transform any space.
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Wool |
| Origin | Persian Isfahan |
| Size (ft/inches) | 3'7 x 5' 2" |
| Pile Height | 1/3" |
| Color(s) | Dark Blue | Light Blue, Beige/Ivory |
| Age | 1950s |
| Collection | Persian |
| SKU | 2103J012 |
| Rug Number | HAKIM-2103J012 |
| Condition/Notes | Very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Description
A Wonderful Semi-Antique Handmade Hand-Knotted Wool Persian Area Rug. A great way to transform any space.
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Wool |
| Origin | Persian Isfahan |
| Size (ft/inches) | 3'7 x 5' 2" |
| Pile Height | 1/3" |
| Color(s) | Dark Blue | Light Blue, Beige/Ivory |
| Age | 1950s |
| Collection | Persian |
| SKU | 2103J012 |
| Rug Number | HAKIM-2103J012 |
| Condition/Notes | Very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |























