
Original: $1,620.00
-65%$1,620.00
$567.00The Story
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Kork Wool, Silk Foundation, Silk Highlights |
| Origin | Persian Isfahan |
| Size (ft/inches) | 2' 4" x 3' 10" |
| Pile Height | 1/3" |
| Color(s) | Navy Blue, Multicolor | |
| Age | 1950s |
| Collection | Tree of Life |
| SKU | 2310L052 |
| Rug Number | MAL3506-OFF |
| Condition/Notes | Very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Very finely hand knotted, with a knot density of 460 KPSI. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Description
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Kork Wool, Silk Foundation, Silk Highlights |
| Origin | Persian Isfahan |
| Size (ft/inches) | 2' 4" x 3' 10" |
| Pile Height | 1/3" |
| Color(s) | Navy Blue, Multicolor | |
| Age | 1950s |
| Collection | Tree of Life |
| SKU | 2310L052 |
| Rug Number | MAL3506-OFF |
| Condition/Notes | Very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Very finely hand knotted, with a knot density of 460 KPSI. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |























