
The Story
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Wool |
| Origin | Persian Bijdar |
| Size (ft/inches) | 2' 6" x 4' |
| Pile Height | 1/3" |
| Color(s) | Brick Red, Ivory | |
| Age | 1960s |
| Collection | Persian Bidjar |
| SKU | 2405L049 |
| Rug Number | ROB2605-KHR |
| Condition/Notes | Very good condition. Very finely hand knotted with a knot density of 210 KPSI. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Description
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Wool |
| Origin | Persian Bijdar |
| Size (ft/inches) | 2' 6" x 4' |
| Pile Height | 1/3" |
| Color(s) | Brick Red, Ivory | |
| Age | 1960s |
| Collection | Persian Bidjar |
| SKU | 2405L049 |
| Rug Number | ROB2605-KHR |
| Condition/Notes | Very good condition. Very finely hand knotted with a knot density of 210 KPSI. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |























