
Original: $4,680.00
-65%$4,680.00
$1,638.00The Story
| Construction Technique | Handmade Hand Knotted |
| Materials | Wool |
| Origin | Persian Bidjar |
| Size (ft/inches) | 7' 10" x 11' 4" |
| Pile Height | 1/3" |
| Color(s) | Blue, Black, Red | Pink, Ivory |
| Age | 1950s |
| Collection | Floral Allover |
| SKU | 2305L006 |
| Rug Number | JAVAD10006-EV |
| Condition/Notes | Very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Description
| Construction Technique | Handmade Hand Knotted |
| Materials | Wool |
| Origin | Persian Bidjar |
| Size (ft/inches) | 7' 10" x 11' 4" |
| Pile Height | 1/3" |
| Color(s) | Blue, Black, Red | Pink, Ivory |
| Age | 1950s |
| Collection | Floral Allover |
| SKU | 2305L006 |
| Rug Number | JAVAD10006-EV |
| Condition/Notes | Very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |























