
Original: $5,340.00
-65%$5,340.00
$1,869.00The Story
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Wool |
| Origin | Pakistan |
| Size (ft/inches) | 12' x 14' 8" |
| Pile Height | 1/3" |
| Color(s) | Oat | |
| Age | 2000s |
| Collection | Peshawar Chobi Oushak |
| SKU | 2403L076 |
| Rug Number | NIN13003-RAY |
| Condition/Notes | Good condition. Free of odors,, tears, etc. Has some age spots. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Description
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Wool |
| Origin | Pakistan |
| Size (ft/inches) | 12' x 14' 8" |
| Pile Height | 1/3" |
| Color(s) | Oat | |
| Age | 2000s |
| Collection | Peshawar Chobi Oushak |
| SKU | 2403L076 |
| Rug Number | NIN13003-RAY |
| Condition/Notes | Good condition. Free of odors,, tears, etc. Has some age spots. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |























