
The Story
A Wonderful Vintage Handmade Hand-Knotted Wool Indo Persian Sultanabad Area Rug. A great way to transform any space.
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Wool |
| Origin | India |
| Size (ft/inches) | 12' x 14' 8" |
| Pile Height | 1/3" |
| Color(s) | Red, Navy Blue, Light Blue | |
| Age | 1980s |
| Collection | Indo Persian Sultanabad |
| SKU | 2410L046 |
| Rug Number | ALI95010-RAY |
| Condition/Notes | Very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Finely hand knotted with a knot density of 210 KPSI. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Description
A Wonderful Vintage Handmade Hand-Knotted Wool Indo Persian Sultanabad Area Rug. A great way to transform any space.
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Wool |
| Origin | India |
| Size (ft/inches) | 12' x 14' 8" |
| Pile Height | 1/3" |
| Color(s) | Red, Navy Blue, Light Blue | |
| Age | 1980s |
| Collection | Indo Persian Sultanabad |
| SKU | 2410L046 |
| Rug Number | ALI95010-RAY |
| Condition/Notes | Very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Finely hand knotted with a knot density of 210 KPSI. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |























