
The Story
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Wool |
| Origin | China |
| Size (ft/inches) | 10' 10" x 16' 3" |
| Pile Height | 1/8" (Flatweave) |
| Color(s) | Ivory, Light Green | |
| Age | 1980s |
| Collection | Aubusson |
| SKU | 2409L086 |
| Rug Number | VAH9759-JM-R |
| Condition/Notes | Good condition. Free of wear, odors, tears, etc. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Description
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Wool |
| Origin | China |
| Size (ft/inches) | 10' 10" x 16' 3" |
| Pile Height | 1/8" (Flatweave) |
| Color(s) | Ivory, Light Green | |
| Age | 1980s |
| Collection | Aubusson |
| SKU | 2409L086 |
| Rug Number | VAH9759-JM-R |
| Condition/Notes | Good condition. Free of wear, odors, tears, etc. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |























