
The Story
| Construction Technique | Hooked |
| Materials | Wool |
| Origin | USA |
| Size (ft/inches) | 10' 6" x 20' |
| Pile Height | 1/3" |
| Color(s) | Ivory | Green |
| Age | 1950s |
| Collection | American |
| SKU | 2405L002 |
| Rug Number | NIN7005-GAL |
| Condition/Notes | Good condition. Free of wear, odors, tears, etc. Recently professionally cleaned and ready to be enjoyed in your space. |

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Description
| Construction Technique | Hooked |
| Materials | Wool |
| Origin | USA |
| Size (ft/inches) | 10' 6" x 20' |
| Pile Height | 1/3" |
| Color(s) | Ivory | Green |
| Age | 1950s |
| Collection | American |
| SKU | 2405L002 |
| Rug Number | NIN7005-GAL |
| Condition/Notes | Good condition. Free of wear, odors, tears, etc. Recently professionally cleaned and ready to be enjoyed in your space. |























