
The Story
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Wool |
| Origin | Pakistan |
| Size (ft/inches) | 6' x 9' 4" |
| Pile Height | 1/3" |
| Color(s) | Cream, Red, Tan | |
| Age | 2000s |
| Collection | Pakistani Turkoman Yamud |
| SKU | 2209L053 |
| Rug Number | FAR1759-KH |
| Condition/Notes | A beautiful vintage Pakistani Turkoman rug in very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Good pile & fringes. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Description
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Wool |
| Origin | Pakistan |
| Size (ft/inches) | 6' x 9' 4" |
| Pile Height | 1/3" |
| Color(s) | Cream, Red, Tan | |
| Age | 2000s |
| Collection | Pakistani Turkoman Yamud |
| SKU | 2209L053 |
| Rug Number | FAR1759-KH |
| Condition/Notes | A beautiful vintage Pakistani Turkoman rug in very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Good pile & fringes. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |























