
The Story
A Pretty Vintage Handmade Hand-Knotted Wool Peshawar Area Rug. A great way to transform any space.
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Wool |
| Origin | Pakistan |
| Size (ft/inches) | 8' 4" x 9' 7" |
| Pile Height | 1/4" |
| Color(s) | Beige/Cream | Dark Violet, Green |
| Age | 1980s |
| Collection | Peshawar |
| SKU | 2107L011 |
| Rug Number | ALI2508-BLRM |
| Condition/Notes | A beautiful vintage oriental rug in nice condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Good pile & fringes. Field color appears to be more darker when viewing the rug from one direction and lighter when viewing it from the opposite direction. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Description
A Pretty Vintage Handmade Hand-Knotted Wool Peshawar Area Rug. A great way to transform any space.
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Wool |
| Origin | Pakistan |
| Size (ft/inches) | 8' 4" x 9' 7" |
| Pile Height | 1/4" |
| Color(s) | Beige/Cream | Dark Violet, Green |
| Age | 1980s |
| Collection | Peshawar |
| SKU | 2107L011 |
| Rug Number | ALI2508-BLRM |
| Condition/Notes | A beautiful vintage oriental rug in nice condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Good pile & fringes. Field color appears to be more darker when viewing the rug from one direction and lighter when viewing it from the opposite direction. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |























