
The Story
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Wool |
| Origin | Pakistan |
| Size (ft/inches) | 9' x 12' 4" |
| Pile Height | 1/3" |
| Color(s) | Maroon, Ivory | |
| Age | 2000s |
| Collection | Floral Allover Medallion |
| SKU | 2312L057 |
| Rug Number | SHAH6006-CHA |
| Condition/Notes | Good/fair condition. Has some signs of usage. Very finely hand knotted with a knot density of 260 KPSI. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Description
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Wool |
| Origin | Pakistan |
| Size (ft/inches) | 9' x 12' 4" |
| Pile Height | 1/3" |
| Color(s) | Maroon, Ivory | |
| Age | 2000s |
| Collection | Floral Allover Medallion |
| SKU | 2312L057 |
| Rug Number | SHAH6006-CHA |
| Condition/Notes | Good/fair condition. Has some signs of usage. Very finely hand knotted with a knot density of 260 KPSI. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |























