
The Story
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Wool |
| Origin | Pakistan |
| Size (ft/inches) | 3' 9" x 5' 10" |
| Pile Height | 1/3" |
| Color(s) | Dark Green, Multicolor | |
| Age | 2000s |
| Collection | Floral Allover Medallion |
| SKU | 2306L209 |
| Rug Number | NIN2259-KHR |
| Condition/Notes | Very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. FInely knotted, 260 KPSI. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Description
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Wool |
| Origin | Pakistan |
| Size (ft/inches) | 3' 9" x 5' 10" |
| Pile Height | 1/3" |
| Color(s) | Dark Green, Multicolor | |
| Age | 2000s |
| Collection | Floral Allover Medallion |
| SKU | 2306L209 |
| Rug Number | NIN2259-KHR |
| Condition/Notes | Very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. FInely knotted, 260 KPSI. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |























