
Original: $795.00
-65%$795.00
$278.25The Story
A Lovely Antique Power-Loomed Polypropylene Floral Allover Area Rug. A great way to transform any space.
| Construction Technique | Power-Loomed |
| Materials | Polypropylene |
| Origin | USA |
| Size (ft/inches) | 7' 9" x 10' 8" |
| Pile Height | 1/3" |
| Color(s) | Ivory, Black | Green |
| Age | 1980s |
| Collection | Floral Allover |
| SKU | 2308L021 |
| Rug Number | ROB1008-EV |
| Condition/Notes | Very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Description
A Lovely Antique Power-Loomed Polypropylene Floral Allover Area Rug. A great way to transform any space.
| Construction Technique | Power-Loomed |
| Materials | Polypropylene |
| Origin | USA |
| Size (ft/inches) | 7' 9" x 10' 8" |
| Pile Height | 1/3" |
| Color(s) | Ivory, Black | Green |
| Age | 1980s |
| Collection | Floral Allover |
| SKU | 2308L021 |
| Rug Number | ROB1008-EV |
| Condition/Notes | Very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |























