
Original: $423.00
-65%$423.00
$148.05The Story
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Wool |
| Origin | Turkey |
| Size (ft/inches) | 5' 6" x 8" |
| Pile Height | 1/8" (Flatweave) |
| Color(s) | Gray | Red, Yellow, Blue |
| Age | 2000s |
| Collection | Turkish Kilim |
| SKU | 2106L092 |
| Rug Number | SAL1003-JM |
| Condition/Notes | A beautiful new Turkish kilim rug in excellent condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Ready to be enjoyed in your space. |

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Description
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Wool |
| Origin | Turkey |
| Size (ft/inches) | 5' 6" x 8" |
| Pile Height | 1/8" (Flatweave) |
| Color(s) | Gray | Red, Yellow, Blue |
| Age | 2000s |
| Collection | Turkish Kilim |
| SKU | 2106L092 |
| Rug Number | SAL1003-JM |
| Condition/Notes | A beautiful new Turkish kilim rug in excellent condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Ready to be enjoyed in your space. |























